3. aprīlī ALTUM uzsāks pieteikumu pieņemšanu jaunajā daudzdzīvokļu māju energoefektivitātes uzlabošanas atbalsta programmā.
Programma tiek īstenota atbilstoši MK noteikumiem Nr. 880 “Atbalsta programmas nosacījumi energoefektivitātes paaugstināšanas pasākumu īstenošanai daudzdzīvokļu dzīvojamās mājās 2021. – 2027. gadam”. Pieejamais programmas finansējums ir 171,52 miljoni eiro. Iecerēts atjaunot apmēram 266 daudzdzīvokļu mājas, īpašu uzsvaru liekot uz Latgales plānošanas reģionu, kur iepriekšējos ES fondu atbalsta periodos ēku renovācijas tempi bijuši ļoti zemi.
Proti, laika posmā no 2007. gada līdz šim brīdim īstenoti tikai 87 daudzdzīvokļu dzīvojamās mājas renovācijas projekti, kas ir 6,36 % no kopējā pieteikto ēku skaita. Pēc pieejamajiem datiem, Rēzeknes pilsēta pēdējo gadu laikā visaktīvāk iesaistījās ALTUM daudzdzīvokļu māju atjaunošanas programmā Latgales reģionā. Arī uz kopējā valsts fona mūsu pilsēta ierindojās otrajā vietā pēc renovētu māju skaita uz 10 000 iedzīvotājiem – 5,7, atpaliekot tikai no Jelgavas – 4,2; bet radot piemēru tādām lielām pilsētām, kā Ventspils – 2,4; Rīga – 1,6 un Daugavpils – 0,5.
Programmas nosacījumi
Galvenais jaunās programmas nosacījums – projekta ietvaros sasniegt vismaz 30% primārās enerģijas ietaupījumu vai 10% līdz 29% primārās enerģijas ietaupījumu, ja māja atrodas Latgales plānošanas reģionā.
Atbalsts daudzdzīvokļu dzīvojamo māju iedzīvotājiem tiks sniegts kombinēta finanšu instrumenta veidā. To veidos aizdevums (no ALTUM vai cita finansētāja) vai garantija. Pēc projekta īstenošanas un rezultāta sasniegšanas atbalsts kapitāla atlaides veidā tiek novirzīts aizdevuma pamatsummas daļējai dzēšanai.
Atbalsta apmērs no projekta attiecināmo izmaksu aizdevumam, ieskaitot PVN ir:
- 50 %, ja tiek sasniegts vismaz 30% primārās enerģijas ietaupījums un ja mājas fasādei pilnā apmērā uzstādīti rūpnieciski ražoti koka karkasa paneļi;
Tas ir tehnoloģiskais risinājums, kuru plaši pielieto, piemērām, Igaunijā un Vācija. Latvijā tādu piemēru ir ļoti mazs. To varētu izskaidrot ar to, ka minētā tehnoloģiskā risinājuma lielākais trūkums ir izmaksas, kas ir augstākas, nekā tradicionālie daudzdzīvokļu māju atjaunošanas paņēmieni. Pašreizējās aplēses liecina, ka rūpnieciski ražotu koka karkasu paneļu pielietošana no vienas puses rada aptuveni 30% projekta sadārdzinājumu, no otras puses – būvdarbu laiks ir krietni īsāks. Lai veicinātu šī paņēmiena izmantošanu ALTUM programmā ir noteikta kapitāla atlaide 50% apmērā.
- 50%, ja tiek sasniegts vismaz 30% primārās enerģijas ietaupījums un ja ALTUM tiek pieņemts lēmums par atbalsta piešķiršanu vismaz 3 kvartālā esošām mājām;
MK noteikumu izpratnē ar kvartālu tiek apzīmētas vismaz trīs blakus vai netālu stāvošas daudzdzīvokļu dzīvojamās mājas (starp ēkām atrodas taciņa, pagalms vai stāvvieta, veidojot kopēju kvartāla ansambli). Mājām, kuras plānots atjaunot, izmantojot kvartāla pieeju, pieteikums jāiesniedz par katru māju atsevišķi, tomēr tas neierobežos veikt kopīgu iepirkumu.
- 45%, ja tiek sasniegts vismaz 30% primārās enerģijas ietaupījums un ja mājas fasādei pilnā apmērā uzstādīta ventilējamā fasāde;
- 40%, ja sasniegts vismaz 30% primārās enerģijas ietaupījums;
- 40%, bet ne vairāk kā 80 000 eiro, ja tiek sasniegts 10% līdz 29% primārās enerģijas ietaupījums, un māja atrodas Latgales plānošanas reģionā.
Proti, atbalsts pieejams arī daļējai renovācijai, piemēram, projektam, kurā veic tikai logu nomaiņu, gala sienu, bēniņu vai pagraba siltināšanu.
Projekta ietvaros atbalstu varēs saņemt tehniskās dokumentācijas sagatavošanai, būvdarbu veikšanai ēkas norobežojošajās konstrukcijās un koplietošanas telpās, inženiersistēmu atjaunošanai, pārbūvei vai izveidei, liftu nomaiņai (!), būvuzraudzībai u.c. ar projekta īstenošanu saistītajiem pasākumiem. Projekta attiecināmajās izmaksās iekļauts arī PVN.
Jaunajā programmā ir paredzēta vienkāršota pieteikšanās, jo kapitāla atlaidi iespējams rezervēt, iesniedzot izmaksu kopsavilkumu un tā saukto “vienkāršoto” ēkas energosertifikātu, kas tiek sagatavots pamatojoties tikai uz izmērītās ēkas energoefektivitātes novērtējumu (jeb skaitītāju rādījumu datiem). Šāda dokumenta sagatavošanai ir ievērojami mazākas izmaksas, pretstatā līdz šim sniegtajiem ēkas energosertifikātiem, kā arī tā sagatavošanas laiks ir īsāks.
Lai pretendētu uz ALTUM atbalstu (triju vai vairāku dzīvokļu māja), mājas dzīvokļu īpašniekiem kopsapulcē vai aptaujas veidā ir jāpieņem pozitīvu lēmumu par projekta realizācijas uzsākšanu un finansēšanu. Lēmuma pieņemšanai nepieciešams, lai “par” nobalso dzīvokļu īpašnieki, kas pārstāv vairāk nekā pusi no dzīvojamā mājā esošajiem dzīvokļu īpašumiem (50% + 1 balss). Ar grozījumiem Dzīvokļa īpašuma likumā, kas stājās spēkā 2024. gada 1. novembrī, paredzēts, ka gadījumā, ja dzīvokļu īpašnieku kopsapulce nav lemttiesīga (reģistrācijas sarakstā reģistrētie dzīvokļu īpašnieki nepārstāv vairāk kā pusi no visiem dzīvokļu īpašumiem), to varēs sasaukt atkārtoti. Ja kopsapulci ar to pašu darba kārtību atkārtoti sasauks mēneša laikā, tā būs lemttiesīga, ja dalībnieku reģistrācijas sarakstā reģistrētie dzīvokļu īpašnieki pārstāvēs vairāk nekā vienu trešdaļu no visiem dzīvokļu īpašumiem. Līdzīgs risinājums noteikts arī aptaujās.
Jelena Pentjugova, SIA “Rēzeknes namsaimnieks” vadītāja: “Esmu pārliecināta, ka ir jāizmanto iespēja paaugstināt savas mājas energoefektivitāti ar ES līdzfinansējumu, un jau ilgtermiņā aizmirst par kapitālajiem ieguldījumiem dažādos remontos, kas, protams, būs nepieciešami, jo daudzdzīvokļu mājas ar katru gadu noveco. Katrā ziņā nevajadzētu būt kategoriskiem šajā jautājumā. Jaunā ALTUM līdzfinansējuma programma Latgales reģionam piedāvā izdevīgus nosacījumus, piemēram, pat daļēju renovāciju. Varbūt es atkārtošos, bet preču un pakalpojumu cenas tikai pieaugs, un vilcināšanās ar lēmumu par renovāciju šobrīd burtiski garantē to, ka pēc kāda laika tāds pats projekts izmaksās dārgāk.
Vēlos nomierināt dažus iedzīvotājus – īstenojot renovācijas projektu, īpašums netiek ieķīlāts. Dzīvokļa īpašnieks varēs brīvi rīkoties ar savu īpašumu pēc saviem ieskatiem. Turklāt pieprasījums pēc mājokļiem renovētās mājās ir lielāks, kā arī nekustāmā īpašuma vērtība kopumā pieaug.
Vēl viens būtisks aspekts – ALTUM jaunā atbalsta programmā piedāvā fiksētu procentu likmi kredītam uz visu termiņu – 3,9% apmērā, kas nozīmē, ka visi nosacījumi ir iepriekš zināmi.
Tāpēc aicinu iedzīvotājus interesēties un uzdod jautājumus. “RN” no savas puses ir gatavs stāstīt par jauno ALTUM atbalsta programmu dzīvokļu īpašnieku kopsapulcēs, kā arī palīdzēt visos renovācijas projekta īstenošanas posmos. Jebkurā gadījumā viss sākas tikai no dzīvokļu īpašnieku kopības iniciatīvas un lēmuma.”