Rudens un ziema ir laiks, kad dzīvokļos «raud» sienas un «plaukst» pelējums. Tā ir aktuāla problēma, kas jāatrisina, atsevišķos gadījumos steidzami, jo runa ir ne tikai par mikroklimatu, bet arī mūsu veselību.
Nevienam nav noslēpums, ka pelējums dzīvoklī parādās, kad telpās ir silts un mitrs. Tajā galvenokārt vainojama slikta ventilācija (dažkārt šuves vai paneļi laiž cauri mitrumu).
Bieži vien cilvēki cīnās ar pelējumu patstāvīgi. Piemēram, uzstāda mitruma savācējus, izdomā oriģinālas metodes «ienaidnieka» apkarošanai. Starp citu, SIA «Rēzeknes Namsaimnieks» speciālisti neiesaka šajā jautājumā būt pārmērīgi viltīgiem, lai izvairītos no vēl nopietnākām problēmām.
Zināmi vairāki piemēri, kad cilvēks, vēloties kaut ko uzlabot, rezultātā aizsprosto ventilācijas kanālu sev un kaimiņiem.
Ventilācijas kanālu tīrīšanu vislabāk uzticēt namu apsaimniekošanas uzņēmuma speciālistiem. Taču itin bieži šīs darbības nav panaceja pret pelējumu, jo gaiss aiziet, bet neienāk atpakaļ, t. i., cirkulācijas nav. Kļūdas mājas sistēmu izbūves procesā atgādina par sevi visai nepatīkamā veidā.
Ko lai iesāk? Jāver vaļā logi un jāvēdina? Jā, tas ir viens no variantiem. Taču tad ārā ies siltums, un dzīvokļa iemītnieki sāks salt. Var iebūvēt speciālu ventilāciju sienā. Ieguldījumi ir vērā ņemami – 150 eiro vienā telpā, plus izdevumi par kosmētisko remontu. Vērienīgs risinājums – sienu siltināšana, kurai visi mājas iedzīvotāji arī nepiekritīs.
Par laimi, tehnoloģijas attīstās, un beidzot ir pieejams lēts (salīdzinoši), bet efektīvs veids, kā pastāvīgi nodrošināt dzīvoklī gaisa pieplūdi (līdz 40 kubikmetriem stundā), neverot vaļā logus.
SIA «Rēzeknes Namsaimnieks» speciālisti pastāstīja laikraksta «Rēzeknes Vēstnesis» korespondentei par vārsta ventilācijas sistēmu, kuru, starp citu, aktīvi iesaka pielietot ES fondu finansētajos māju renovācijas projektos. Šīs sistēmas efektivitāte tika izpētīta un atzīta RTU laboratorijās.
Patlaban tirgū tiek piedāvāti šādas sistēmas uzstādīšanas varianti, kas paredz loga frēzēšanu (cena ap 80–90 eiro), SIA «Rēzeknes Namsaimnieks» atrasta iespēja, kura neietver stikla paketes bojāšanu, un arī cena ir ievērojami zemāka – 32 eiro ar uzstādīšanu.
Kāda tad ir šīs viltīgās sistēmas būtība? Tiek izgrieztas ārā un nomainītas pret jaunām blīvējošās gumijas. No ārpuses tiek montēts antibakteriālais filtrs, kurš paņem gaisu un nodrošina tā padevi dzīvoklī caur regulējamo pieplūdes vārstu. Ārējais filtrs un iekšējais vārsts ir izvietoti dažādos līmeņos, tāpēc gaiss, nonākot dzīvoklī, paspēj sasildīties. Šī jauninājuma priekšrocība ir tāda, ka vārsta sistēmai cauri netiek ielas trokšņi, putekļi un putekšņi, kā tas notiek, piemēram, kad logs ir vaļā. Filtrus parasti nomaina pēc gada, un tas maksā pāris eiro.
Protams, lai uzlabotu mikroklimatu dzīvoklī, ar gaisa pieplūdes nodrošināšanu vien nepietiks, būs arī jāpārbauda ventilācijas kanāli. Lai maksimāli atturētos no subjektīva vērtējuma, namu pārvaldes uzņēmums iegādājās speciālu ierīci, kas ļauj, piemēram, izmērīt gaisa cirkulācijas ātrumu virtuves tvaika nosūcējā un citus parametrus, lai precīzāk identificētu problēmu. Tomēr ir jūtama atšķirība starp ventilācijas kanālu tīrīšanu no augšas vai caur caurumu sienā.
Plašāk uzzināt par vārstu ventilācijas sistēmām un apskatīt loga maketu var uzņēmumā «Rēzeknes Namsaimnieks». Tāpat namu apsaimniekotājs plāno īstenot vērienīgāku informatīvo kampaņu, lai par jaunām pelējuma apkarošanas tehnoloģijām uzzinātu iespējami vairāk iedzīvotāju.
Par veselīgu gaisu dzīvokļos!
Jekaterina SMOLICKA
«Rēzeknes Vēstnesis»