Konkursā “Energoefektīvākā ēka Latvijā” piedalās astoņi Rēzeknes renovēto daudzdzīvokļu māju projekti

Ekonomikas ministrija, Klimata un enerģētikas ministrija un Latvijas Būvinženieru savienība jau 14. gadu, rīkojot kampaņu “Dzīvo siltāk”, izsludināja ikgadējo konkursu “Energoefektīvākā ēka Latvijā 2024”. Konkursa mērķis ir veicināt labo praksi ēku energoefektivitātes jomā, kā arī samazināt siltumnīcefekta gāzu emisiju daudzumu atmosfērā un veicināt sabiedrības izpratni par ēku siltumnoturību, telpu mikroklimatu un dzīves kvalitātes uzlabošanas mehānismiem.

Konkursa dalībnieki varēja pieteikt energoefektīvās ēkas piecās nominācijās. Kopumā tika saņemti 43 pieteikumi, no kuriem lielākais ēku skaits – 32 – pretendē uz uzvaru nominācijā “Energoefektīvākā atjaunotā daudzdzīvokļu ēka Latvijā 2024”. SIA “Rēzeknes namsaimnieks” startēja šajā nominācijā ar astoņiem daudzdzīvokļu māju renovācijas projektiem: Brāļu Skrindu ielā 19a, Atbrīvošanas alejā 145, Dārzu ielā 8, 40, 43 un 81, Lubānas ielā 59 un Stacijas ielā 18.

Stāsta Juna Konstantinova, SIA “Rēzeknes namsaimnieks” vadītāja: “Esam ļoti gandarīti, ka Rēzeknes pašvaldībā ir diezgan daudz energoefektīvu ēku piemēru, tostarp daudzdzīvokļu māju vidū. Kā zināms, uzdrošināties pieņemt lēmumu par mājas renovāciju ir ļoti grūti. Iedzīvotāji baidās no tā, kas viņiem no sākuma liekas svešs, nesaprotams un vēl ar lielām izmaksām. Tāpēc šeit ļoti svarīgs ir izglītojošais darbs, pašu iedzīvotāju iniciatīva, iekšējā komunikācija kaimiņu vidū, spēja vienoties un pieņemt lēmumus. Taču rezultāts ir tā vērts – ietaupījums acīmredzams, ir iespēja regulēt siltumenerģijas patēriņu un līdz ar to arī rēķina apmēru, paaugstinās komforta līmenis, pagarinās mājas “mūžs” un palielinās dzīvokļa īpašuma vērtība. Turklāt, izmantojot ALTUM programmu, ir iespējams segt līdz pat 49% no renovācijas projekta izmaksām. Šeit ir runa tikai par personīgo labumu un komfortu, taču neaizmirsīsim, ka ēku energoefektivitātes paaugstināšana arī palīdz samazināt energoresursu izmantošanu un līdz ar to negatīvo ietekmi uz apkārtējo vidi, kurā mēs visi dzīvojam.”

Visu vasaru konkursa žūrija izvērtēs iesniegtos pieteikumus, pieņems lēmumu par ēkām, kas tiks virzītas konkursa otrās kārtas vērtēšanai, kā arī veiks ēku apsekošanu klātienē. Savukārt septembrī plānota konkursa laureātu apbalvošana.