Auksti vai karsti? Tāds ir jautājums

Klāt apkures sezona, un līdz ar to kļūst aktuāli vairāki jautājumi, kuri gadu no gada ir nemainīgi: Kāpēc kaimiņa dzīvoklī ir silti, bet manā auksti? Kamdēļ palielināja apkuri, – es smoku! Kāpēc neviens nereaģē uz manu zvanu avārijas dienestā? Es maksāju tikpat daudz, cik visi, bet salstu – kāpēc nekas netiek darīts?

Cilvēki un vajadzības ir dažādi, tāpēc SIA „Rēzeknes Namsaimnieks” siltumtehniķi meklē kompromisa variantus vai arī sper citus soļus, ja problēmu nevar atrisināt vienkārši. Šajā publikācijā centīsimies aplūkot izplatītākās situācijas, saistītas ar māju apkuri, un to risinājumu iespējas.

Jāpiebilst, ka šajā sezonā pilsētnieki nevilka garumā apkures pieslēgšanu, kā tas tika darīts parasti. SIA „Rēzeknes Namsaimnieks” noreaģēja operatīvi, un apkure visās daudzdzīvokļu mājās tika pieslēgta divu dienu laikā.
Uzņēmuma vadītājs Vjačeslavs Spičs atgādina, ka pēc apkure pieslēgšanas tās noregulēšana var ilgt līdz divām nedēļām, tāpēc, ja jūs salstat, nekautrējieties zvanīt Avārijas dienestam uz tālruni 646 39000 un ziņojiet par problēmu.

Konkrēti situāciju piemēri

Stāsta inženierkomunikāciju apkalpošanas darbu iecirkņa vadītājs Aleksandrs Fjodorovs.

Pirmā situācija: „Man mājās ir 23 grādi! Nevaru paelpot! Samaziniet temperatūru!”
Šādos gadījumos SIA „Rēzeknes Namsaimnieks” speciālisti, pirmkārt, pārbauda, vai iepriekšējās dienās netika saņemti līdzīgi ziņojumi no šīs pašas mājas saistībā ar apkures piegādes pazemināšanos. Ja šāds ziņojums ir vienīgais, tad svarīgi, kur atrodas dzīvoklis – mājas centrā vai tās malā. Ja centrālajā daļā, tad tālāk tiek pārbaudīts ar telemetrijas palīdzību, vai šajā siltummezglā ir kādas novirzes no vidējām normām pilsētā. Ja šādu noviržu nav, parasti SIA „Rēzeknes Namsaimnieks” neveic nekādas darbības, bet klientam tiek piedāvāts vērsties pie mājas vecākā un jau ar viņu meklēt kompromisu. Daudzi mājas vecākie aktīvi piedalās māju apkures regulēšanas procesā, vāc informāciju un tāpēc var objektīvi izlemt, vai „jāsamazina grādi”, vai tomēr lai paliek tā, kā ir ērtāk pārējiem iedzīvotājiem.

Jebkurā gadījumā SIA „Rēzeknes Namsaimnieks” siltumtehniķi vienmēr reaģē uz māju vecāko pieteikumiem, jo tie ir tiesīgi pārstāvēt iedzīvotāju vairākuma viedokli un vēlmes.
Ja konkrētajai mājai nav mājas vecākā, pirms pazemināt siltum­apgādi, tik un tā tiek apkopota informācija.

Ja tomēr gadījās, ka jums dzīvoklī ir karsti, bet pārējiem jūsu kaimiņiem ir ērti, tad mājas apsaimniekotājs var jums piedāvāt vasarā nomainīt radiatorus un uzstādīt tiem krānus siltumapgādes kontrolei dzīvoklī. Ja ņemt par piemēru div­istabu dzīvokli ar trim radiatoriem, tad šāda radiatoru maiņa var maksāt klientam no 20 līdz 50 eiro, bet apkures sezonas laikā šī dzīvokļa iedzīvotāji varēs paši uzstādīt sev piemērotāku temperatūru, tā vietā, lai turētu logus vaļā un sildītu gaisu.

SVARĪGI! Siltumapgādes regulēšana dzīvoklī un prātīga izvedināšana (kura tautā tiek saukta par „ziemas”) vienlaikus ļauj ērti dzīvot un taupīt elektroenerģijas patēriņu mājā kopumā.
Ja temperatūra jūsu dzīvoklī, piemēram, ir 27 grādi un jūs „cepināties”, tam par iemeslu var būt patvaļīga dzīvokļa apkure no iekšpuses, kas visai bieži spēlē ļaunus jokus ar pašiem dzīvojamās platības īpašniekiem. Šādās „anomālajās” situācijās SIA „Rēzeknes Namsaimnieks” darbinieki vienmēr izbrauc uz konkrēto adresi.

Otrā situācija: „Par ko es maksāju? Uztaisiet normālu apkuri! Auksti!”
Uzreiz jāpiebilst, ka par normālu temperatūru dzīvoklī, kas atrodas centrālajā mājas daļā, tiek uzskatīti 18 grādi, savukārt tās stūru daļās – 20 grādi.

Saņemot ziņojumu par to, ka dzīvoklī ir auksti, tāpat kā pirmajā situācijā tiek pārbaudīts, vai pastāv kādas novirzes siltummezglā, ja to nav, tad pieteikums tiks apstiprināts rindas kārtībā. Bieži vien šādos gadījumos palīdz vienkāršā siltumapgādes regulēšana, bet, ja šī metode neder, tad sliktās cirkulācijas iemesls ir cits. Piemēram, ja jāveic kādu elementu maiņa siltummezglā vai arī apkures sistēmas komunikācijās, tad, iespējams, kāds kaimiņš uzstādījis radiatorus vai siltinājis grīdas bez saskaņošanas ar speciālistiem, kas savukārt radīja siltumapgādes traucējumu konkrētajā apkures stāvvadā utt. Katrai mājai ir savas „vātis”, kas „jāārstē”!

SVARĪGI! Nav jāgaida diennaktis/nedēļas, lai beidzot ziņotu mums par to, ka jūs salstat. Jo ātrāk informēsiet par to namu pārvaldi, jo ātrāk sāksies problēmas risinājuma meklēšana!
Vēršam jūsu uzmanību uz to, ka pat pēc jebkādu darbu veikšanas no namu pārvaldes puses „brīnums” nenotiks pēc divām stundām. Mazliet jāpagaida (vismaz diennakti), lai varētu konstatēt, vai veiktā „ārstēšana” līdzēja.

A. Fjodorovs arī atzīmē, ka straujās temperatūras maiņas gadījumā, kad dienā, piemēram, ir 5 grādi, bet naktī – 3, nav jābrīnās, ka radiatori strauji sasilst un temperatūra dzīvoklī paaugstinās. Jāpagaida 10–12 stundas, kamēr tā līdzsvarosies. Māja reaģē arī uz vējainu, mitru laiku ārā, – siltums tiek izpūsts. Gadījumā, ja šāds laiks saglabājas ilgi, un dzīvokļos ir auksti, tad jāzvana uzņēmuma avārijas dienestam.

***
Jebkurā situācijā ir svarīgi neklusēt par problēmu un informēt par to namu pārvaldi. Neviens neatstās novārtā jūsu pieteikumu, tomēr, iespējams, ka problēmas risinājums aizņems ilgāku laiku, nekā gribētos (īpaši, ja nepieciešama iejaukšanās komunikācijās). SIA „Rēzeknes Namsaimnieks” speciālistiem pašiem par sevi nav ekstrasensoro spēju, lai no attāluma varētu „just” problemātiskās zonas.

 

Jekaterina SMOLICKA

«Rēzeknes Vēstnesis»