Dzīvokļus nerenovētās ēkās var apdraudēt pelējums

Dzīvokļus nerenovētās ēkās var apdraudēt pelējums

 

AVOTS  www.zz.lv28.09.2012. 18:47  

Daudzdzīvokļu mājās, kas būvētas padomju gados un līdz šim nav renovētas, aktuāla problēma ir pelējums atsevišķos vai pat visos dzīvokļos, informē «Jelgavas Nekustamā īpašuma pārvalde» (NĪP).

Pelējuma rašanās uz sienas ir signāls tam, ka ārsiena laiž cauri aukstumuuz tās kondensējas iekštelpu siltais, mitrais gaiss, temperatūras svārstību rezultātā uz sienas veidojas pelējums. Efektīvākais veids, ar to cīnīties, ir visas daudzdzīvokļu mājas siltināšana, jo, tikai kompleksi risinot šo problēmu, iespējams atbrīvoties no pelējuma atsevišķos dzīvokļu īpašumos, uzskata NĪP.

Uzņēmumā vērsās pašvaldības dzīvokļa Loka maģistrālē 21 – 92 īrniece, norādot, ka uz dzīvokļa gala sienām jau kopš pagājušā gada rudens ir pelējums. «Apsekojot dzīvokli, konstatēti vairāki apstākļi, kas veicinājuši pelējuma rašanos, piemēram, virs gāzes plīts izbūvēts tvaika nosūcējs, taču ventilācijas restes ir aizvērtas, ir ielikti pakešlogi un dzelzs durvis, kas, pareizi nevēdinot telpas, apgrūtina dabīgo gaisa apmaiņu dzīvoklī. Šajā gadījumā būtisks faktors ir arī tas, ka mājās ir mazs bērns, līdz ar to biežāk tiek mazgāta veļa, gatavots ēdiens, un visi šie apstākļi, īpaši rudens un ziemas sezonā, rada labvēlīgu vidi pelējumam, jo telpa ir pilnībā noslēgta un mitrumam tajā nav kur palikttas cirkulē, nosēžoties uz virsmāmskaidro NĪP ēku ekspluatācijas daļas vecākā inženiere Natālija Mamonova. Viņa atklāj, ka arī citos dzīvokļos šajā mājā ir līdzīga problēma, taču atsevišķi īpašnieki to centušies risināt, dzīvokli nosiltinot no iekšpuses, kas neatrisina problēmu, bet tikai uz laiku to paslēpj, vai par saviem līdzekļiem no ārpuses aizdarot paneļu šuves.

«Nevajag gaidīt, kamēr radīsies pelējums, šis jautājums jārisina savlaicīgi, nodrošinot visus nepieciešamos remontdarbus, ideālā variantā – vienoties par pilnīgu daudzdzīvokļu mājas renovāciju, jo, tikai nosiltinot visu māju, var atrisināt pelējuma problēmu atsevišķā dzīvokļa īpašumā. Šī problēma jārisina kompleksi,» uzsver NĪP speciāliste, piebilstot, ka Loka maģistrālē 21 dzīvojošai īrniecei, kura vienlaikus ir arī dzīvojamās mājas Loka maģistrālē 21 viena no dzīvokļu īpašnieku pilnvarotām personām, jābūt ieinteresētai atrisināt problēmu visā mājā, nevis tikai atsevišķā dzīvoklī.

Kamēr dzīvokļu īpašnieki nav vienojušies par daudzdzīvokļu mājas renovāciju, svarīgi ir nodrošināt vismaz elementārus pasākumus mitruma mazināšanai. Viens no svarīgākajiem – nodrošināt gaisa cirkulāciju atsevišķā dzīvokļa īpašumā. Un to iespējams panākt, regulāri un pareizi vēdinot telpas, kā arī nodrošinot tajās atbilstošu temperatūru. «Īpaši svarīgi tas ir, tuvojoties apkures sezonai. Diemžēl vēl aizvien virkne iedzīvotāju neapzinās, ka, aizkavējot apkures sezonas sākšanu, viņi veicina labvēlīgu apstākļus pelējumam – līdz ar aukstāka laika iestāšanos ārsienas un telpas temperatūra atšķiras krasāk, līdz ar to aktīvāk veidojas kondensāts,» uz problēmu norāda NĪP valdes loceklis Juris Vidžis, atgādinot, ka, taupot līdzekļus uz apkuri, iedzīvotājiem var nākties šķirties no vēl lielākiem līdzekļiem, cīnoties ar mitruma radītajām sekām. «Jo ilgāk tiks aizkavēta centralizētās apkures pieslēgšana, jo vairāk telpās atdzisīs gaiss, bet tas jau nozīmē, ka, lai mājā nodrošinātu nepieciešamo gaisa temperatūru, nāksies patērēt vairāk siltumenerģijas,» tā J.Vidžis, iedzīvotājus aicinot būt atbildīgiem un apzināties iespējamās sekas, aizkavējot apkures sezonas sākumu.

Jāpiebilst, ka normāls, veselībai un ēkas konstrukcijām labvēlīgākais mitrums telpās ir 50 – 60 procent